Spousta lidí by chtěla mít krásné, pevné a vyrýsované břicho. Všiml jsem si, že tak 70% cvičenců absolutně neovládají techniky při cvičení břicha. Po tréninku mají úžasný pocit z toho, že břichu dali pořádný záhul, ale přitom po celou dobu prioritně posilovali jiné svaly. V následujících větách bych vám chtěl dát jednoduchý návod, jak správně a hlavně efektivně břicho cvičit.
Svaly břicha, jako každý jiný sval, někde začínají a někde se upínají. Budu se teď bavit o přímém břišním svalu (musculus rectus abdominis), který začíná na 5-7 žebru a mečovitém výběžku kosti hrudní (sternum) a upíná se na kost stydkou (os pubis). Jednou z funkcí přímého břišního svalu je ohýbání páteře a právě tohle je potřeba si při cvičení uvědomit. U většiny cviků se při správném provedení dbá na to, aby záda byla co nejrovnější. U břicha to však neplatí. Vidím to například při vykonávání sedlehů. Mnoho lidí se snaží vykonávat sedleh tím způsobem, že mají absolutně narovnaná záda a pohybují se jen v kyčli. Při tomto vykonávání posilujete flexory kyčle a většinou si způsobujete bolest zad. Dalším oblíbeným cvikem jsou tzv. vznosy, kterým se ani takhle nedá říkat. Člověk se jednoduše pověsí na hrazdu(další variantou je, že se chytne za bradla, jako na ilustračním obrázku) a snaží se dostat co nejvíc naplé nohy co nejblíž k hrazdě (vytvořit tvar V). Většinou se to cvičenci povede tak, že tělo je ve tvaru L (jako na obrázku). A jsme zase u toho. Stydká kost se ke kosti hrudní vlastně vůbec nepřiblížila. Místo toho celou práci vykonala právě kyčel. Při vznosech není důležité mít naplé nohy. Důležité je to, abyste podsadili pánev co nejvíc a už několikrát výše zmiňované kosti dostaly co nejblíž k sobě. Na ilustračním obrázku by to bylo tedy špatně pokud bych se v této fázi zastavil. Pokud bych pokračoval kolenami k bradě, tak už je to správně, jelikož by došlo ke zkrácení přímého břišního svalu.
To že břicho bolí, neznamená že ho cvičím dobře
Jasně, znám to. I při špatně vykonávané technice cviku ten sval bolí, a u břicha to platí dvojnásob. Za to však může izometrická kontrakce. Jednoduše, sval je zatnutý, ale nemění se jeho délka. Je to něco jako když zatnete třeba triceps nebo biceps na několik vteřin. Svaly vás také za chvíli začnou bolet. Tato svalová kontrakce je také druh procvičení. Vy však určitě nemáte v plánu procvičovat sval tímto druhem svalové kontrakce při sedlehu nebo vznosu.
Pokud posilujete břicho, musíte mít neustále na paměti to, že pro správné provedení a zvýšení účinnosti tohoto cviku je potřeba se snažit přiblížit co nejblíž k sobě kost stydkou s kosti hrudní. To se vám povede zakulacením zad nebo podsazením pánve. Pokud patříte mezi ty, co cvičili břicho do této doby špatně, bude vám dělat možná problém si zvyknout na novou techniku. Pro absolutní začátečníky je nejlepší, když začnou tím, že se naučí břicho spolehlivě zatnout.
Nakonec bych ještě chtěl říct, že břicho se buduje z velké části hlavně v kuchyni. Pokud nemáte kvalitní stravu vyváženou mezi sacharidy, bílkoviny a tuky, tak se budete tuku na břiše zbavovat opravdu těžce.